dodane: 15-05-2020

„Muszę schudnąć, za mało się ruszam, koniec z alkoholem, papierosami… i wszystkim tym, co szkodzi zdrowiu.” Brzmi znajomo? Nawet jeśli w tym momencie, o tym nie myślisz, to z pewnością możesz wymienić co najmniej jedno zachowanie, które Ci szkodzi. Pytanie brzmi: co dokładnie chcesz zmienić? Zrób bilans decyzyjny, określ zalety i wady obecnej sytuacji. Skok na głęboką wodę to zazwyczaj duże ryzyko. Metoda „krok po kroku” da Ci za to poczucie bezpieczeństwa- nawet na bardzo wyboistej drodze do osiągnięcia celu. Jesteście gotowi?

Na początek na 10cio stopniowej skali postaraj się oszacować zmianę obecnego zachowania w tym momencie i możliwość dokonania zmiany, jeśli zdecydujesz się to zrobić. Dzięki temu, dowiesz się jaką wagę przypisujesz tej potrzebie i uświadomisz sobie poczucie własnej skuteczności. Nie martw się, jeśli obawiasz się, że jest ono zbyt niskie bo przekonanie o własnej skuteczności związane ze zmianą, wzrasta wraz ze wzrostem wsparcia ze strony bliskich. Wystarczy o nie poprosić!

Następnie poznaj wszystkie przeszkody oraz wady nowego zachowania. Nie dasz się zaskoczyć, a możesz dzięki temu, przygotować sobie plan awaryjny, a nawet wyprzedzić pewne niechciane sytuacje. Oddychaj głęboko… Obawy wynikające ze zmiany priorytetów oraz myśli zaprzątające uwagę to naturalne przeszkody na drodze do celu. Na szczęście, gotowość do zmiany wzrasta wraz ze znajomością trudnych momentów i możliwych rozwiązań. 

Na koniec uświadom sobie, że najlepszym źródłem motywacji jest poczucie, że to Ja chcę coś zmienić, bo jest to dla Mnie naprawdę ważne i jest to Mój wolny wybór. To się nazywa motywacja wewnętrzna i tego warto w sobie odszukać!

Jeśli wciąż brak Ci pewności, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Możliwości wsparcia jest wiele: kontakt ze specjalistami (dietetykiem i trenerem, psychologiem lub terapeutą), regularne monitorowanie postępów (na wizytach kontrolnych i treningach) oraz wsparcie ze strony najbliższego otoczenia (rodziny lub przyjaciół). Grunt to znaleźć wsparcie😊

Zapraszam do współpracy,
dietcoach Angelika Motopulos